JAK SE TESTUJE KÁMEN? ČÁST 4 – Celková hustota a pórovitost
Celková hustota a pórovitost
Tato zkouška se provádí každých 10 let. Norma stanoví možnost provádět zkoušku dvěma metodami: metodou A (pyknometr) a metodou B (Le Chatelierův volumetr). První z metod je přesnější. Proto se používá častěji a bude popsána níže.
Vzorky z předchozí objemové zkoušky hustoty a otevřené pórovitosti se každý zvlášť rozdrtí na prášek o velikosti zrn umožňující průchod prachu sítem o velikosti ok 0,063 mm. Poté se vysuší do konstantní hmotnosti a oddělí se přibližně 10 g práškového kamene (me).
Do pyknometru se do poloviny objemu nalije deionizovaná voda. Odvážený kamenný prach se pak nasype a smíchá s vodou tak, aby se rozptýlil v kapalině. Pyknometr se vystaví působení vakua (2 kPa), dokud se nezačnou tvořit bubliny. Poté se pyknometr naplní vodou a probíhá proces sedimentace, dokud se kamenný prach neusadí na dně a voda nad vzorkem není čirá. Poté se opatrně dolije voda, pyknometr se zazátkujte a osuší (a otře) zvenčí. Celek se zváží a výsledek zapíše jako m1.
Další fází je vyprázdnění a vyčištění pyknometru, který se naplní deionizovanou vodou. Po zaslepení a otření se pyknometr znovu zváží a výsledek zapíše jako m . Výpočet 2 se pak provede podle následujících vzorců.
Hustota je vyjádřena vzorcem:
Celková pórovitost je vyjádřena vzorcem:
Tímto způsobem se stanoví základní vlastnosti horniny, tj. hustota a pórovitost. Znalost hustoty materiálu je důležitá pro konstrukční práce. Projektant potřebuje znát hmotnost prvku, aby mohl navrhnout konstrukci o dostatečné nosnosti. Při opakovaném testování materiálu by výsledky měly být podobné. Dojde-li ke změnám objemové hmotnosti přírodního kamene při po sobě následujících zkouškách, může to znamenat změny v minerálním složení horniny dodané ke zkoušce. Vysoká pórovitost může ovlivnit i další vlastnosti materiálu. Ne vždy musí jít o přímý vliv, ale dá se očekávat rozdíl v nasákavosti, mrazuvzdornosti a odolnosti materiálu vůči tepelným šokům. Jinak řečeno, jedná se o parametry udávající odolnost materiálu v různých podmínkách použití.
Zdroj: Kurier kamieniarski
Autor: Michał Firlej | Publikováno: 25. 8. 2015