Jak vybírat kámen pro skalku

Pří výběru kamene do skalky je moudré odkoukat od přírody, jak jsou v ní jednotlivé druhy hornin uloženy. Je to právě hornina, která má specifickou vlastní skladbu a to je to, co nás na ní upoutává. V přírodě vypozorujte, jak jsou kameny a kamenná drť obklopeny zeminou a vegetací. Vždyť přece toužíte mít skalku co nejvíce imitující přírodní prostředí.
Nejčastěji volené druhy hornin
- Žula a rula – většinou oválné, kulaté nebo alespoň zaoblené kameny.
- Pískovce – mají vrstevnatou nebo kvádrovou odlučnost a jsou měkké, po pár letech se rozpadají.
- Travertiny, vápence – jsou na skalku nejvhodnější – eliminují nedostatky skalky a dobře na nich rostou rostliny.
- Břidlice, svory, fylity – z terénu doslova vybíhají. Mají formu lavic, zlomů či stupňů a mohou být uloženy horizontálně i vertikálně.
Hlavní zásady výběru
- Ve skalce musí být kameny jednotné, to znamená z jednoho druhu horniny.
- Nepoužívají se ostré lomové kameny, ale takové, které příroda upravila erozí.
- Na skalce nemají místo výrazně zbarvené horniny nebo krystaly.
- Za nevkusná se považují nejrůznější „vylepšení“ v podobě trpaslíků, hub, hradů a zámečků.
Vsaďte na balvany a velké kameny
Převážnou část skalky mají tvořit balvany o velikosti 25 – 60 cm. Kameny menších nebo hodně malých rozměrů se brzy ve skalce doslova ztratí. Zarostou rostlinami nebo mechem a nakonec nejsou ani vidět. Skalku postavíte snadněji z velkých kamenů, které navíc mají nesrovnatelně lepší výsledný efekt. Vysadíte-li do skalky rostliny, které běžně dosahují výšky 20 – 30 cm, necháme je vyrůst a překrýt malé kameny do 25 cm, skalka bude vypadat spíše jako trvalkový záhon s mírným zvlněním.
Správně postavená skalka
U správně postavené skalky převažují kameny, doslova vynikají. Samy o sobě by měly kameny působit pěkně, a to ještě dříve, než mezi ně vysadíte rostliny. Rostliny by měly skalku jen místy doplnit a zvýraznit. Obecně platí, že kameny, štěrk, případně solitérní jehličnan mají pokrývat polovinu plochy skalky. Druhou část skalky pak mají tvořit skalničky všeho druhu: plazivé, hlavně nízké. Mezi skalničkami velmi zajímavě zapůsobí nízký sloupovitý jaloveček nebo některá přiměřeně velká travina.
Pozor dávejte i na barevnost rostlin a jejich květů. Příliš velká pestrost se nedoporučuje, u skalky by mohla působit až kýčovitě. Dejte pozor, aby mezi skalničkami nepřevažovaly šlechtěné zahradní kultivary.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shuttersrock.com
Zdroj: moje-bydleni.com