WAVE ROCK – ŽULOVÁ VLNA

Je dobře známo, že příroda vytváří jedinečné věci a tvoří jedinečná místa. Například městečko Hyden v západní Austrálii je známé svým přirozeným skalním útvarem ve tvaru vln oceánu.

Toto je severní strana osamělého kopce Hyden Rock, žulová krajina vzdálená tři kilometry východně od Hydenu. Tvar vysvětluje název, který mu byl dán – Wave Rock. Vlnová skála je vysoká 14 m a dlouhá asi 110 m. Vznik útvaru se datuje před 2,6 miliardami let.

Kromě svého působivého vzhledu je Wave Rock také zajímavým geomorfologickým příkladem vzniku tzv. rozšířeného svahu. Tento termín je popisován jako konkávní horní nebo vnitřní povrch skalního podloží, který se obvykle vyskytuje kolem základny mogotů (inselbergů) a žulových balvanů.

Otevřené svahy, jako je Wave Rock, jsou zvláště dobře vyvinuté v žulových formacích v celé západní Austrálii a jižní Austrálii. Předpokládá se, že otevřené svahy byly výsledkem koncentrovaného chemického zvětrávání kolem základny inselbergu způsobeného podzemní vodou.

Wave Rock spolu se všemi Hyden Rock patří do 160ti hektarové přírodní rezervace Hyden Wildlife Park. Rezervaci každoročně navštíví více než 100 000 turistů. A od roku 2006 je Wave Rock dějištěm hudebního festivalu Wave Rock Weekender.

Mongot je fragment kopce nebo pozůstatek většího skalního masivu, který vznikl v důsledku povětrnostních a erozních procesů. Obvykle se vyskytuje ve formě izolované části krajiny, často se strmými svahy. Klasickým příkladem odlehlé hodnoty je Maczuga Herkulesa v Juře Krakowsko-Częstochowska.

Zdroj: Kurier kamieniarski
Autor: Kurier Kamieniarski | Publikováno: 18. 11. 2020

PolandGermanEnglishCzech