RESTAUROVÁNÍ KAMENE
Kameník je velmi důležitým spolupracovníkem konzervátora památek. Své dovednosti spojené se zpracováním kamene využívá při jednoduchých rekonstrukčních pracích, ale i při rekonstrukcích složitých architektonických detailů.
Důležitým prvkem práce kameníka na stávajícím historickém kamenickém objektu je plombování, tj. vyplňování jeho dutin. Plombování se používá v oblastech defektů, které jsou příliš velké na vyplnění, ale příliš malé na rekonstrukci celého architektonického detailu.
První fází je výběr materiálu. Ideální situace je, když se materiál ze stejného naleziště použije k opravě opravovaného prvku. To není snadné. Opravy se obvykle týkají objektů, které byly vytvořeny před několika staletími, a během této doby bylo mnoho ložisek vytěženo, uzavřeno nebo změněn účel použití. Rovněž není vždy možné najít informace o původu materiálu použitého při stavbě objektu. Vždy by však měl být vybrán materiál, který je nejblíže původní barvě a struktuře, stejně jako velikost a tvar zrna.
Začínáme s měřením dutiny a přípravou materiálu. Poté provedeme řez architektonickým prvkem, jehož cílem je zarovnání okrajů dutiny. Do takto připraveného otvoru se připraví a poté vloží plomba když jeho okraje nejblíže přilnou k okraji dutiny. K instalaci výplně můžete použít kotvy. Předpokládá se, že plomba by měla mírně vyčnívat z místa defektu a konečné broušení by mělo být provedeno po jeho instalaci. Tímto způsobem je také dosaženo lepší integrace barev s původním materiálem.
Některé restaurátorské techniky nechávají plombu v její přirozené barvě. Má své oponenty a příznivce a také vznáší různé estetické komentáře. Naštěstí pro kameníky je rozhodnutí použít tuto techniku narestaurátorovi.
Restaurování má za cíl obnovit poškozené prvky, chránit je před další degradací a zlepšit estetiku objektu. Při provádění restaurátorských prací je však třeba pečlivě zvážit jeden aspekt. Jedná se o stopy historie, jako jsou: díry po kulkách, stopy po ostření šavle na pískovci nebo malé díry, tzv. kajícníky. Osobně jsem zastáncem zanechávání takových stop – jsou součástí objektu.
Zdroj: Kurier kamieniarski
Autor: Dariusz Dembińska | Publikováno: 02. července 2019