Pěkný vzhled gabionů
Pěkného vzhledu gabionů dosáhneme volbou hezčího lomového kamene na pohledové (okem viditelné) strany. Zbytek gabionových košů (rub) může tvořit výplň obyčejným nevzhledným hrubozrnným kamenem.
Horní část sítí se nakonec vysypává kamenivem menší frakce, aby byl vytvořen pevný základ pro další řadu gabionových košů. Ovšem pozor, provedeme vysypávku takovou frakcí a tak, aby nehrozilo vypadávání těchto kamenných kousků z pohledových stran.
Poměrně snadné je vyložení gabionových košů štípanými kamennými kostkami pravidelných rozměrů, nebo naopak pouhé strojní vysypání menším hrubým kamenivem, které je ale dostatečně velké, aby nepropadávalo oky.
Časově nejnáročnější je takzvaná barevná mozaika, kdy koše vyskládáme různobarevnými kameny a vytvoříme tak na pohledových stranách zajímavé vzory. Výborně spolu pro tento případ kontrastují například dolomit a lasturnatý vápenec, ale i jiné druhy kamene.
Druhy kamene vhodného pro gabionové konstrukce
Pro gabionové konstrukce se hodí například žula, rula, čedič, lasturnatý vápenec, dolomit, břidlice, granit, fylit, diorit a jiné druhy kamene. Vybereme buďto jeden druh kamene, nebo druhy, které vůči sobě tvoří kontrast a z nich se vytvoří předem navržené vzory mozaiky (viz výše).
Gabiony lze kromě kamene vysypat i hlínou v kombinaci s geotextilií na pohledových stranách, která uvnitř hlínu udrží. Možné jsou i kombinace kamene a tvrdého dřeva, ale i další materiály.
Plnění gabionů kamenivem
Kámen se plní do nezavíkovaných gabionových košů s vloženými distančními sponami. Nejprve se vkládá ručně část pohledové strany, poté se rub zasype drobnější frakcí. Poté se opět ručně vyskládá další úsek pohledové strany a opět dosype rub, čili postupujeme postupně do výšky a šířky. Gabiony je však možné i jen vysypat, záleží na volbě drobnější frakce a velikosti oka. A na druhou stranu můžeme gabiony celé vyskládat ručně a drobnější frakcí pouze plnit mezery. Pokud se realizují gabionové stěny o více řadách, před zaklopením víkem nevyplníme gabiony zcela. Až po sešití víka doplníme dokončenou řadu zásypem drobné frakce.
Běžný bývá i zpětný zásyp za rubem gabionu kamením, nebo zeminou, která nesmí být zmrzlá a nesmí obsahovat nevhodné příměsi. Před zásypem zeminou se použije jako filtr geotextilie, aby nebyla zemina vyplachována do gabionu. Pokud zajišťujeme gabiony svah, je jejich obvyklý sklon roven jedné desetině výšky objektu.
Zdroj: www.ceskestavby.cz