Jaký kámen je vhodný pro gabiony?
Gabiony lze kromě kamene vysypat i hlínou (samozřejmě v kombinaci s geotextilií na pohledových stranách, která uvnitř hlínu udrží), možné jsou i kombinace kamene a tvrdého dřeva. Ovšem pokud hovoříme o gabionech a kameni, je třeba vědět, že jakýkoli kámen skutečně není pro gabiony vhodný.
Použít lze jen takové druhy kamene, které zaručí, že vlivem klimatických podmínek nedojde ke změně jejich struktury. Používá se tedy lomový kámen s atestem životnosti alespoň 15 let. Při použití nevhodného kamene může dokonce dojít až k destrukci gabionů.
Podle čeho vybíráme kámen vhodný pro gabiony
Stejně jako je důležité vybrat vhodný materiál k výrobě gabionových košů a výztuží, je důležitý i výběr kamene, respektive kameniva – výplňového materiálu. Kámen volíme podle odolnosti (musí mít atest životnosti alespoň 15 let, nesmí být štěpivý, musí být tvrdý a nenasákavý), barevnosti, tvaru a rozměrů. Vždy přitom bereme v úvahu také hrubost kamene (tedy rozměry – frakci) v porovnání s otvory konkrétní zvolené ocelové sítě gabionových košů. Frakce voleného kamene je tedy závislá na velikosti ok sítí gabionových košů a musí být vždy 1,5 až 3 krát větší, než je oko sítě. Menší frakci kamene nesmíme zvolit vůbec, jelikož by se kámen z košů rozsypal a konstrukce by se zhroutila. Navíc by mohly vypadávající malé kameny ohrozit zdraví kolemjdoucích. Nejčastěji se používá výplňový kámen frakce 32 – 63 či 63 – 125.
Nasákavost a mrazuvzdornost
Vybraný kámen musí odolávat klimatickým vlivům a musí svým složením zaručit svou neměnnou strukturu. Především pak musí být mrazuvzdorný, čili též minimálně nasákavý. Mráz by kámen roztrhal vlivem zmrznutí do pórů natažené vody.
Nasákavost kamene je poměrem hmotnosti vody přijaté kamenem ponořeným ve vodě za atmosférického tlaku po dobu 48 hodin, nebo do ustálení hmotnosti k hmotnosti vysušeného kamene (vyjádřeno v procentech). Nasákavost přímo souvisí s mrazuvzdorností, jelikož nejlépe odolává mrazu nenasákavý materiál. V případě mrazuvzdornosti hovoříme o součiniteli mrazuvzdornosti po 25 cyklech a hodnota by měla být co nejnižší.
Zdroj: www.ceskestavby.cz