CESTA DO STŘEDU ZEMĚ. NA ISLANDU MŮŽETE VSTOUPIT DO NITRA SOPKY

sopka

Jules Verne o tom jen snil, ale na Islandu to dokázali uskutečnit. Místní cestovní kancelář začala nabízet zájezdy do nitra sopky Thrihnukagigur.

 

Na Měsíc se člověk dostal už před 40 lety. Ale do nitra sopek jsme začali pronikat teprve nedávno. Od července bude mít tu možnost každý, kdo si to zaplatí. Islandská cestovní kancelář 3H začala nabízet na letošní léto fascinující zážitek – sestup do vyhaslé sopky Thrihnukagigur.

Island je svými sopkami proslulý – třeba o nechvalně známé Eyjafjallajokull se roku 2010 psalo ve všech novinách. Když v březnu toho roku vychrlila obrovský mrak popela, způsobila tím obrovské komplikace celé Evropě. Sestup do nitra Thrihnukagigur je však údajně zcela bezpečný. Sopka má rovnou tři magmatické rezervoáry – podle nich ostatně získala i své jméno: Thrihnukagigur znamená Kráter tří vrcholků.

Sopka je výjimečná v mnoha ohledech: při její poslední erupci stékalo magma po vnitřní straně kráteru – proto působí jako z fantasy filmu. Jen toho draka nebo trpaslíky by tu člověk marně hledal… Potvrzuje to i Haraldur Sigurdsson, místní vulkanolog: „Thrihnukagigur je unikátní sopka. Vypadá, jako by z ní někdo vytáhl špunt a láva odtekla pryč.“

Jedinečná možnost navštívit sopku se turistům nabídne mezi 15. červnem a 31. červencem. Nejprve projdou 4 metry širokým hrdlem sopky a pak sestoupí komínem sopky 120 metrů dolů, do jednoho z rezervoárů. Poslouží jim k tomu výtah, který nechala cestovní kancelář nainstalovat do kráteru. Výpravy jsou možné jen během krátkého islandského léta, kdy je sopka bezpečně dostupná. Za den se podniknou celkem čtyři sestupy.

 

 

Zdroj: National Geographic

Autor: Redakce 6. 5. 2012

PolandGermanEnglishCzech